Kyiv Times
← Назад до новин

"Краще готуватися, ніж ховатися": Роман Бахарєв про фронт, артистів без позиції та обстріли

 🏷 Шоу-бізнес
"Краще готуватися, ніж ховатися": Роман Бахарєв про фронт, артистів без позиції та обстріли
Лідер Bahroma говорить про війну, музику і вибір, який сьогодні для нього неможливо відкласти на потім

Днями український музикант, вокаліст і лідер рок-гурту Bahroma Роман Бахарєв презентував лайв-відео до пісні "Цегла" з альбому "Готель Надія".

З цієї нагоди артист в інтерв’ю РБК-Україна розповів, чому нова робота народилася з особистого болю, як переживає обстріли Києва, що думає про артистів, які співають російською, та чи готовий до сценарію, за якого сам може опинитися на фронті.

Більше цікавого: "З мене вимагали гроші": СолоХа про конфлікти з Трінчер, Цимбалюка і скандал з продюсером

Головне з інтерв’ю:

  • Пісня "Цегла" - про особистий біль і внутрішні переживання артиста, а лайв-відео у зруйнованому будинку - про досвід українців, які живуть під обстрілами.
  • Російськомовні пісні - частина минулого Романа Бахарєва, однак нині він їх не виконує. Дві старі композиції музикант переклав українською за донати та зібрав близько 2,5 мільйона гривень для військових.
  • Фронт для лідера Bahroma досі залишається реальним сценарієм. На його думку, краще готуватися до цього, ніж ховатися або тікати.

– У пісні "Цегла" є дуже сильні слова: "Не лякай, що все закінчиться. Засинай, щоб знов прокинуться". З чого для тебе почалася ця пісня - з особистого переживання, спостереження чи бажання підтримати людей?

– Здебільшого пісні народжуються про особисте, про внутрішні переживання. Це може бути сублімація або рефлексія на якусь тему. І так само народилася ця пісня.

Я не думав у той момент про підтримку інших, скоріше думав про свої відчуття, про те, що у мене болить всередині. І з цього народилася саме "Цегла".

Ще цікаво, що ця пісня почалася з рифу, який я грав на гітарі. Я переналаштував свою гітару в інший стрій і почав грати акорди, які зазвичай не граю. Напевно, це мене теж надихнуло, а потім я вже вклав туди і мелодію, і сенс.

– Повертаючись до лайв-відео "Цегла": ти сидиш посеред зруйнованого будинку, і ця картинка дуже точно передає відчуття людей, які живуть під обстрілами. Наскільки ця тема для тебе особиста? Чи торкалися руйнування безпосередньо твого дому або дому твоїх близьких?

– Я, в принципі, не знаю людей, яких зараз не торкалася б ця тема, якщо відверто казати. Безпосередньо мене це теж стосується.

Кожного разу, коли лунає повітряна тривога і щось прилітає, я це відчуваю особисто так само, як і всі інші люди.

Мої батьки були змушені виїхати з Донеччини. І це теж було страшно, тому що мама тоді потрапила під артобстріл. Вона сильно злякалася, і вони з татом зібрали речі та поїхали звідти.

Потім, уже у 2022 році, коли вони жили тут, у Києві, це сталося вдруге. І це відбувається щодня. Тому я думаю, що байдужих тут навряд чи можна знайти. Серед моїх знайомих, у моїй бульбашці, таких точно немає.

– Останнім часом багато говорять про те, що Київ може пережити ще складніший період обстрілів, і частині людей радять виїжджати. Як ти сам сприймаєш такі настрої і що сказав би людям, які зараз живуть у постійній тривозі?

– Я якраз та сама тривожна людина. Я, в принципі, живу з підвищеною тривожністю все своє життя і знаю, як це переживати.

Так, нас залякують, але ми живемо в цьому вже п’ятий рік повномасштабної війни. І найжахливіше в цьому всьому те, що ми звикли до війни. А до війни звикати абсолютно не можна. Але так уже сталося, і це теж лякає.

Як це переживати? Напевно, все ж ходити в укриття. Це найкраще рішення, яке може бути. Я нещодавно ходив у метро, і ти там навіть не чуєш вибухів, тому що перебуваєш глибоко під землею.

Звісно, наступний день може випадати з життя, тому що ти відчуваєш втому, не висипаєшся, але при цьому ти збережений і цілий. Мені важко взагалі уявити, як це переживати людям, які живуть із дітьми. Я навіть уявити собі цього не можу.

– У 2023 році в розмові з нами ти говорив, що зараз черга розвивати українську мову, культуру й музику. Як ти ставишся до артистів, які після паузи або виїзду за кордон знову повертаються до російськомовних пісень?

– Я тут доволі радикально налаштований, тому що для мене це навіть не про відсутність чіткої, прозорої і зрозумілої позиції. Тим більше, якщо ти артист.

Ну, я навіть не знаю, що тут сказати. Це означає, що у людини просто немає клепки в голові. От і все. Більше нічого не можу сказати.

Я думаю, що артист має відображати те, що відбувається в країні. Він має відчувати суспільство, має відчувати час і передавати це через сенси - через сенси пісень, через те, як він комунікує і що саме комунікує людям, своїй аудиторії.

На мою думку, говорити і тим більше співати зараз російською - це просто дно.

– Що ти зараз відчуваєш, коли випадково натрапляєш на свої старі російськомовні пісні або демки? Це вже чужий матеріал для тебе чи частина твого шляху? І чи можуть ці пісні колись отримати нове життя українською?

– Я не відрікаюся від них. Це все одно частина мене, частина моєї історії. Ці пісні можна слухати в інтернеті, я їх не видаляю, але не виконую. Це моя обіцянка собі в першу чергу.

Стосовно перекладу - не знаю. Коли тільки розпочалася війна, у моєї аудиторії, та й загалом в аудиторії інших артистів, які співали російською, був запит на переклад пісень. Я довгий час від цього йшов і не хотів цього робити. Я казав, що краще створювати щось нове і рухатися вперед.

Роман Бахарєв (фото надане пресслужбою артиста)

В принципі, так усе і відбувалося. Але в якийсь момент я зрозумів, що можу використати це на користь. Я вже переклав за донати дві пісні й зібрав на цьому приблизно 2,5 мільйона гривень. Кожен переклад дав понад мільйон.

Спершу я переклав пісню "На глибині", запропонувавши аудиторії допомогти зібрати кошти для 12-ї бригади спецпризначення "Азов". Ми зібрали більше мільйона, і тепер пісня "На глибині" звучить українською.

Потім ми так само збирали кошти для Головного управління розвідки і теж зібрали більше мільйона. Пісня, яка раніше називалася "Пока пора", тепер звучить українською. Це теж класний досвід - використовувати пісні таким чином, залучаючи аудиторію до донатів на збори. Я думаю, що це, в принципі, win-win.

– У 2023 році ти говорив, що в якийсь момент усі ми можемо опинитися на фронті. Сьогодні це для тебе все ще реальний сценарій, до якого ти морально готовий?

– Насправді нічого не змінилося. Я більш ніж впевнений, що ми всі будемо на фронті - рано чи пізно.

І я думаю, що краще до цього готуватися, ніж ховатися і бігти від цього. Чим краще ми будемо підготовлені, тим спокійніше нам буде це приймати, жити з цим і діяти.

– Під одним із твоїх фото в Instagram я побачила коментар від слухачки, яка написала, що випадково потрапила на концерт, не знала, хто ти, але її зачепило твоє обличчя, а потім — голос і тембр. У тебе є відчуття, що ти як артист досі залишаєшся недооціненим для ширшої аудиторії?

– Не знаю, як правильно відповісти. Класно, коли про артиста дізнаються ще за його життя. Не хотілося б, щоб, коли я помру або загину, сказали: "О, Ромочка був крутий насправді".

Але зараз я точно відчуваю себе на своєму місці. Я займаюся улюбленою справою. Я займаюся тим, що справді дуже люблю усім серцем.

Я, в принципі, прийшов до музики через любов, тому що закохався в те, що слухав. І тільки потім почав писати свої пісні.

З початком повномасштабної війни моя аудиторія збільшилася в рази і продовжує зростати. Я спостерігаю за цією динамікою. І мені подобається те, що зараз відбувається зі мною, подобаються трансформації, які я переживаю.

Мені подобається моя усвідомленість: хто я, що я можу робити завдяки своїй справі. Зокрема, можливість збирати більше коштів для війська. Зараз це пов’язані речі.

Роман Бахарєв (фото надане пресслужбою артиста)

Я думаю, що немає меж, можна розвиватися. Я хочу розвиватися, у мене досі є амбіції збирати більші майданчики. Зараз артисти вимірюють це Палацами спорту. Чому ні?

– А кого з українських артистів ти сам вважаєш недооціненими? Кого, на твою думку, люди ще мають по-справжньому почути?

– Тут насправді багато імен. Із тих, хто не початківець, хто вже має досвід, але все одно вважається новою хвилею, напевно, це мій дружбан Lucas Bird. Обожнюю його і його музику. Він надзвичайно талановитий. Хочеться, щоб його музика лунала не тільки в Україні, а й у світі.

Ще "Сестра Близнючка". Даша просто чарівна, пише чудові пісні. Хочеться, щоб такої музики було більше.

Хто ще? "Фігурат". Теж дуже музикальний хлопець із класним смаком. Мені подобаються такі артисти. Я б хотів, щоб їх почула і Україна, і весь світ.

– Що зараз є у твоєму плейлисті? Що слухаєш на повторі?

– У мене незмінно на повторі грає Radiohead. Обожнюю їх і, напевно, вважаю себе їхнім фанатом. Я весь час повертаюся до цієї музики і надихаюся нею.

Так само, як і музикою PJ Harvey. Це британська артистка, якою я захоплююся і навіть мрію зробити з нею фіт. Так само Björk - обожнюю її музику. Róisín Murphy, молоді хлопці з Австралії Slum Sociable, той самий Kendrick Lamar.

Або я знаходжу щось нове з електронної сцени, або повертаюся до того, що слухав ще в юності.

Наприклад, умовно, Led Zeppelin. Я з радістю можу переслуховувати це, ставити платівку зранку і під неї готувати сніданок.

Роман Бахарєв (фото надане пресслужбою артиста)

– А якщо говорити про фільми чи серіали - що можеш порадити?

– Якщо казати про фільми, то це або щось нове, чого я сам ще не бачив і хотів би подивитися, або те, що я люблю і можу передивлятися.

Наприклад, класний артхаус, який мені дуже подобається, - фільм "Лобстер". Або "Готель “Гранд Будапешт”". Є ще фільм "Після прочитання спалити". Там знімаються Бред Пітт, Джон Малкович, Джордж Клуні. Суперкласний акторський склад і дуже класний гумор, мені подобається.

Нещодавно згадав серіал "Флібег". Це теж дуже прикольний британський серіал, який зняла режисерка, і вона ж зіграла в ньому головну роль. Він не новий, але дуже класний.

Ще більше цікавого:

"Не можу засуджувати". В'ячеслав Хостікоєв про сестру в РФ, сварку із Сумською та зарплату в театрі

"Любов до себе в Олі на нулі". Розалія Романова про Полякову, Буряковського і їхні політичні амбіції

Читайте також

"Неприйнятно та аморально". В Україні різко відреагували на візит Джигана в Ізраїль
"Неприйнятно та аморально". В Україні різко відреагували на візит Джигана в Ізраїль
25 червня 2026 р.
"Просто замінять". Савіцька приголомшила заявою про майбутнє Мартиновської в "МастерШеф"
"Просто замінять". Савіцька приголомшила заявою про майбутнє Мартиновської в "МастерШеф"
25 червня 2026 р.
Трагічний бік слави: зірки Голлівуду, які зруйнували власне життя через згубні звички
Трагічний бік слави: зірки Голлівуду, які зруйнували власне життя через згубні звички
25 червня 2026 р.
"Успішно склала іспит". Тіна Кароль отримала водійське посвідчення (фото)
"Успішно склала іспит". Тіна Кароль отримала водійське посвідчення (фото)
25 червня 2026 р.